Miért az azori-szigetek?
Apukám kerek születésnapjára szerettünk volna egy életre szóló élményt ajándékozni. Családi utazást terveztünk valami igazán különlöges helyre. A tipikus tengerparti nyaralás most nem volt opció – így született meg a zseniális ötlet: Azori-szigetek!
A családunk több tagja is régóta szemezgetett már ezzel a csodás szigetcsoporttal, ami valahol félúton van Amerika és Európa között, az Atlanti-óceán közepén. Tudtuk, hogy ez egy igazi paradicsom a természet szerelmeseinek: végtelen zöld tájak, lélegzetelállító természeti szépségek, buja erdők, vulkáni kráterek, termálvizek, lenyűgöző tavak és persze az óceán.
Mennyire gyerekbarát?
Őszinte leszek: az Azori-szigetekről biztosan nem az ugrik be először, hogy „gyerekparadicsom”. De ez nem feltétlenül rossz!
Az időjárás meglepően változékony tud lenni – egyik pillanatban süt a nap, a másikban pedig már esik az eső. Az óceán vize… nos, mondjuk úgy, hogy nyár közepén sem éppen a mediterrán fürdőzésre csábít. Nincs számos hosszú, lassan mélyülő, kristálytiszta vizű homokos part sem, viszont a fekete homokos strandok igazán különleges élményt nyújtanak. Fontos hangsúlyozni, hogy bár a szigeteken vannak fürdőzési lehetőségek, önmagában azért felesleges ideutazni. Ha kizárólag fürdőzésre vágytok, érdemes inkább a Kanári-szigeteket választani, ahol több lehetőség vár rátok.
És itt jön a csavar: a kislányunk az utazás minden pillanatát élvezte! Az óceán hűvös vize? Imádta! (Bár az nem volt meglepetés, hogy sokkal jobban bírja a hideg vizet, mint én!) Mindemellett, a kirándulások alkalmával számos hely volt, ahol szaladgálhatott és felfedezhette a környezetét, és számomra kifejezetten felszabadító volt, hogy nem találkoztunk hatalmas tömegturizmussal.
Sokszor talán túlgondoljuk, hogy minden „gyerekbarát” legyen. Gyerekként annyi mindent élveznek, amit mi felnőttek nem is gondolnánk. Ha mi jól érezzük magunkat, és odafigyelünk az alapvető igényeikre (alvás, evés, mozgás), akkor ők is boldogok lesznek, bárhol is vagyunk.
Mikor érdemes az azori-szigetekre utazni?
Az Azori-szigetek időjárása egész évben enyhe, de kiszámíthatatlan. Télen a hőmérséklet ritkán esik 10°C alá, míg nyáron kellemesen 22-26°C között mozog. Az igazán esős időszak novembertől márciusig tart.
Véleményem szerint a június-szeptember közötti időszak a legidálisabb a sziget meglátogatására – különösen kisgyerekkel.
Mi szeptember második felében utaztunk és hatalmas szerencsénk volt, ugyanis a 6 napból mindössze 1 napon esett az eső.
Egy biztos, akármikor is utaztok az esőkabátot ne felejtsétek otthon!
mennyi időre érdemes utazni?
Mi összesen 7 éjszakát és 6 napot töltöttünk Sao Miguel szigetén. Így utazás után azt mondom, szerintem ez a minimum időtartam, – pláne kisgyerekkel – hogy kiélvezhetőek legyenek a sziget adta lehetőségeket. Sőt, simán tudtunk volna még maradni pár napot! Bőven maradt még felfedeznivaló. De legalább ez egy szuper indok a visszatérésre! 🙂
Melyik szigetre érdemes utazni az Azori-szigetcsoportban?
Mivel mindössze 6 nap állt a rendelkezésünkre, hogy meglátogassuk az Azori-szigeteket, úgy döntöttünk, hogy kizárólag São Miguel szigetét fedezzük fel. Bár a szigetcsoport kilenc szigetből áll, São Miguel önmagában is rengeteg látnivalót kínál, amire az egy hét is kevés.
Véleményem szerint, ha csak egy hetetek van, Sao Miguel bőven elegendő. A természeti csodák, a változatos tájak és a nyugodt atmoszféra garantáltan elvarázsolnak!
Ettől függetlenül nagyon csábít a többi sziget is. Remélem lesz majd alkalmunk visszatérni és bejárni azokat is!
HOL érdemes szállást foglalni?
Bár a legtöbben azt javasolták, hogy Ponta Delgadában, a fővárosban, szálljunk meg, – pláne, ha babával utazunk – mi nem találtunk ott számunkra megfelelő szálláshelyet. Így végül, a tőle 25 percre található Vila Franca do Campo nevű településen bukkantunk egy csodás villára, ami tökéletes volt a 8+ 1 fős családunk számára. A hatalmas ház gyönyörű, rendezett kerttel és lélegzetelállító panorámával rendelkezett, valamint grillezési lehetőséggel is várt minket. Ami nagyon hasznos volt még számunkra: a mosógép és a szárítógép, ugyanis kis bőröndökkel érkeztünk.
A háztól mindössze negyed óra sétatávra egy szuper kis strand található, és egy rövid kirándulással könnyedén elérhetjük az Ermida de Nossa Senhora da Paz-t, amely gyönyörű kápolnájáról és csodás kilátásáról híres.
Vila Franca do Campo egyébként pont a sziget közepén fekszik, így tökéletes kiindulási pont volt a kirándulásokhoz. Továbbá, szupermarket is van a településen. Ezt fontos kiemelni, ugyanis nincs minden sarkon. Ha szálláshelyet kerestek, akkor ezt tartsátok szem előtt.
A szállást ide kattintva éred el.
SZÜKSÉGES AUTÓT BÉRELNI?
Véleményem szerint az autóbérlés elengedhetetlen, ha gyerekekkel utazunk a szigetre. Bár, őszintén szólva, szerintem gyerek nélkül is létfontosságú. Igaz, nem tudok véleményt mondani a tömegközlekedésről, mivel nincs ezzel kapcsolatban tapasztalatom, de több helyen is olvastam, hogy elég körülményes, illetve vannak olyan helyek, ahova nem is nagyon lehet eljutni busszal.
Ha semmiképp nem szeretnétek autót bérelni, akkor szerintem az az opció működhet, hogy szervezett túrákra/kirándulásokra fizettek be, ahol meg van oldva a közlekedés is.
Továbbá, ha több hetetek van a sziget felfedezésére, akkor talán megoldás lehet a tömegközlekedés is.
Számos autókölcsönző cég működik Sao Miguel-en, mi tőlük béreltünk: RENT A CAR (ilhaverde.com)
Hogyan állítsátok össze az útitervet?
Azonban ne ragaszkodjatok görcsösen a tervekhez! Az időjárás meglehetősen változékony a szigeten, így érdemes előző este vagy akár aznap reggel frissíteni az aznapi programot az aktuális időjárási körülmények függvényében. Nézzétek meg a webkamerát a Spot Azores-on (SPOTAZORES – azores webcams) és csekkoljátok le, milyen a jelenlegi idő a tervezett helyszínen.
Azt is javaslom, hogy iktassatok be egy „pihenő napot” az útitervbe, amikor nem terveztek semmit. Ez jól jöhet, ha az időjárás keresztbe húzná a terveiteket. Továbbá, véleményem szerint, csak oda foglaljatok le előre jegyet/helyet, ahova feltétlenül szükséges.
Az Azori-szigetek felfedezése során a legfontosabb, hogy élvezzétek a pillanatokat, és hagyjátok, hogy a kalandok vezessenek!
ajánlott látnivalók
KILÁTÓK
Sao Miguel szigete tele van kilátóval. Ha valahol azt látjátok: „miraduro”, az kilátót jelent. Megosztok veletek most párat, amit szerintem érdemes felírni a listára.
Sete Cidades
A Sete Cidades környéke São Miguel egyik leglátványosabb része, és ha a szigeten jártok, mindenképpen fel kell venni a bakancslistára! Két gyönyörű kilátó is található itt: a Vista do Rei és a Boca do Inferno, amelyek csodálatos panorámát nyújtanak a híres ikertavakra.
A Vista do Rei kilátó körülbelül 10-15 perces autóútra van a Sete Cidades falutól, és onnan nézve fantasztikus kilátás nyílik a két tóra – a kék és zöld tónusokban pompázó tavakra, amelyek egy régi vulkán kráterében helyezkednek el. Ez a kilátópont az egyik legismertebb, és ahogy a neve is sugallja („A Király Kilátója”), valóban királyi élményt nyújt!
A Boca do Inferno kilátó elérése egy rövid, kb. 20 perces sétával lehetséges egy ösvényen. Innen szinte egész Sete Cidades környéke belátható: a két tó, a vulkanikus kráter, a buja zöld hegyek és a végtelen óceán. A látvány egyszerűen lélegzetelállító.
Mi kétszer is próbálkoztunk feljutni, mert az első alkalommal az eső és a sűrű köd elmosta a kilátást – szó szerint semmit nem láttunk. Másodjára viszont szerencsénk volt, és gyönyörű, tiszta időben csodálhattuk meg a Sete Cidades lenyűgöző táját.
Ez a hely valóban „must have” minden São Miguelre látogatónak, mert a kilátók kínálta látvány a sziget legikonikusabb természeti csodái közé tartozik.
Nordeste
A Nordeste régió São Miguel keleti részén található, és lenyűgöző tájával valamint páratlan kilátóival varázsol el.
Két különösen híres kilátó, a Miradouro da Ponta do Madrugada és a Miradouro da Ponta do Sossego mindenképpen megér egy látogatást. Egymástól pár perc autóútra találhatóak. Gondozott kertek és színes virágok közepette kínálnak pihenőhelyeket, ahol élvezhetjük a csodálatos kilátást az óceánra és a meredek sziklákra.
Lagoa do Fogo
A Lagoa do Fogo kilátókból gyönyörű panoráma nyílik a kék tóra és a környező hegyekre. A Lagoa do Fogo látogatásának kihívása, hogy a tó és környezete gyakran ködös, így sok látogató csalódottan tapasztalja, hogy a gyönyörű kilátás nem mindig látható. Pár alkalommal én is ránéztem a webkamára, de szinte mindig ködben úszott. Végül ezt a látványosságot nem pipáltuk ki a listánkról, inkább más programot találtunk helyette.
A kilátókhoz egyébként busszal lehet csak felmenni, az autókat a Caldeira Velha termálfürdő parkolójában tudjátok hagyni és innen indulnak a buszok. Bővebb információt itt találtok: Atlântico Energy Bus & Tourism – Lagoa do Fogo
TERMÁLFÜRDŐK
Caldeira Velha
Ha Sao Miguel-re utaztok a Caldeira Velha egy kihagyhatatlan program. A fürdő természetes meleg vizű forrásokból táplálkozik, amelyek különleges ásványi anyagokat tartalmaznak, és ideálisak a pihenésre és a feltöltődésre. Mindemellett felfedezhetjük a különféle vízeséseket és a lélegzetelállító zöldellő tájat. A Caldeira Velha különösen lenyűgöző, hiszen a természet erejének egyedülálló megtestesülése, amely mindenkit elbűvöl.
Mivel voltak nem túl forró vizű medencék, sőt, a vízesés mellett jóval hűvösebb volt a víz, így a kislányunk is nagyon jót pancsolt.
A felnőtt belépő 10 euro, 6 év alatt ingyenes. Mindenképp érdemes előre jegyet foglalni, ugyanis 1-2 hétre előre el szoktak fogyni. Másfél órás turnusokban engedik be a látogatókat, így ennyi időt lehet bent tölteni. Ide kattinva tudtok jegyet venni: Caldeira Velha Environmental Interpretation Centre – Tickets Online – Azores Natural Parks – SRAAC – GRA
Terra Nostra Park
A Terra Nostra Park egy hatalmas, mesés botanikus kert Furnas szívében, ami már önmagában is megér egy látogatást. Itt is van lehetőség csobbanni a termálvizes medencékben.
Amikor ott jártunk, a medencék vize rendkívül forró volt és mivel meleg is volt aznap, nem töltöttünk túl sok időt a fürdőzéssel. A kislányunk nem is jött be a vízbe, inkább a park többi részét fedezte fel.
Ide nem szükséges előre jegyet venni. A felnőtt jegy 16 euro/fő.
Poça da Dona Beija
A Poça da Dona Beija termálfürdő szintén Furnasban található. Erről nem tudok tapasztalatot írni, ugyanis idő szűkében végül nem tudtuk meglátogatni, pedig rajta volt a listánkon.
Szerintem előző nap érdemes jegyet venni. A weboldal alapján úgy látom, ezt is másfél órás turnusokban lehet látogatni. A felnőtt jegy 8 euro/fő. Itt tudtok jegyet venni és megnézni a fürdőt: POÇA DA DONA BEIJA | Paraíso termal nas Furnas – São Miguel (pocadadonabeija.com)
Ferraria
A Ponta da Ferraria egy igazi természeti csoda. A termálvizes „medence” az óceánban található. A vizet az alatta húzódó természetes hőforrás melegíti fel, így különleges élményben lehet részünk.
A víz hőmérséklete azonban nagyban függ az apálytól és a dagálytól. Amikor mi ott jártunk, a vízszint nagyon magas volt, így a víz egyáltalán nem volt meleg – inkább egy frissítő csobbanás volt a jéghideg óceánban.
Ez a hely nem igazán bababarát, mivel a bejutás a vízbe nem könnyű, és a medencét sziklák veszik körül. Nem töltöttünk túl sok időt itt. Ha éppen útba esik érdemes megtekinteni.
STRANDOK
Bár São Miguel nem bővelkedik homokos strandokban, az a kevés annál különlegesebb. Ezeket a strandokat többnyire vulkanikus eredetű, fekete homok borítja.
Mosteiros Beach kiemelkedik festői szépségével, fekete homokos partjával és látványos vulkanikus szikláival, amelyek egyedivé teszik a környezetet. A strand közelében remek helyi éttermek is találhatók, ahol friss tengeri ételeket kóstolhattok. Én például itt a polipot próbáltam ki, ami a környék egyik specialitása.
A sziget északi részén fekvő Santa Barbara Beach a szörfösök kedvenc helye, hosszú fekete homokos partjával és erőteljes hullámaival. Ez a strand ideális a vízi sportokhoz, de pihenésre is tökéletes. Amikor itt jártunk, épp erősek voltak a hullámok, így nem lehetett bemenni a vízbe, de a látvány és a hangulat így is lenyűgöző volt.
KÖNNYŰ TÚRÁK/KIRÁNDULÁSOK
Bár szeretünk kirándulni, hatalmas túrákat nem terveztünk a szigeten. Ennek egyik oka, hogy több generáció utazott együtt és tisztában voltam vele, hogy nem mindenki a túrázás szerelmese. Mindemellett, a kislányom pont abban az időszakban van, hogy kb. másfél órát képes a hordozóban tölteni, amíg alszik egyet. Majd elkezd panaszkodni. Imád felfedezni, jönni-menni, egy hosszabb túra neki szenvedés lett volna a hordozóban. Végezetül, sok látnivalót terveztünk felfedezni, nem fértek bele hosszú túrák, se időt, se energiát tekintve.
Így csak pár rövid, gyerekbarát kirándulást osztok meg veletek.
További túraútvonalakat az alábbi oldalakon találtok:
São Miguel | Azores Trails (visitazores.com)
Sao Miguel (Acores) Hikes | List | AllTrails
Ha szerettek kirándulni böngésszétek át a weboldalakat, szuper kis túrákat ajánlanak és minden infót megtaláltok róluk.
Lagoa do Congro
A Lagoa do Congro egy rejtett gyöngyszem São Miguel szigetén. Vila Franca Do Campo-tól mindössze 15 percre található.
A Lagoa do Congro-hoz való eljutás viszonylag egyszerű. A parkolóból egy kellemes, 15-20 perces séta vezet a tóig. A túraútvonal könnyen járható, és gyönyörű kilátásokkal fűszerezett, így a séta már önmagában is élvezetes élmény. A tóhoz érve a lenyűgöző látvány és a csendes környezet azonnal elvarázsol.
Gorreana teaültetvény
A Gorreana teagyár 1883 óta üzemel és ezzel Európa legrégebbi teagyára. Több helyen is olvastam, hogy az egyetlen is, de vannak cikkek, amelyek ezt megcáfolják.
Ez a gyönyörű hely nemcsak a tea kedvelőinek nyújt élményt, hanem mindenkinek, aki érdeklődik a természet szerelmeseinek is. A teagyár meglátogatása után, – ahol teát is van lehetőség kóstolni – lehetőség van sétálni egyet az ültetvényen.
Ha valaki kicsit elszántabb, egy rövid túrára is indulhat az ültetvényen. A sárga-piros jelzést követve egy körülbelül egyórás körtúrára van lehetőség. Az ültetvény tetején fantasztikus kilátás nyílik az óceánra és a környező tájra.
Ribeira dos Caldeirões Nemzeti Park
A Ribeira dos Caldeirões Nemzeti Park São Miguel sziget északi részén, az Achada falucska közelében található, és egy igazi természeti kincs. A parkot buja zöld növényzet, lélegzetelállító vízesések és festői patakok jellemzik, amelyek között könnyedén elmerülhetünk a természet szépségében.
Mivel mi egy canonying kiránduláson voltunk itt, (erről írok majd bővebben a cikk végén) konkrét túra tippet nem tudok ajánlani, de a park területén lehetőség van könnyű túrákra is.
Poço Azul
A Poço Azul egy eldugott kis paradicsom, nem messze a Ribeira dos Caldeirões Nemzeti Parktól. Ez a festői kis tó általában egy vízesés táplálta kristálytiszta medence, amelyet buja zöld növényzet vesz körül. A hely varázsát a csend és a természet nyugalma adja.
Amikor mi ott jártunk, sajnos nem láthattuk a vízesést, mert a terület kicsit ki volt száradva, és csak a tó maradt meg.
Körülbelül egy 20 perces kellemes sétával tudjuk elérni a tavat egy erdei ösvényen, amely a buja növényzeten és kis patakokon keresztül vezet. Az út nem túl nehéz, de néhol köves és kissé csúszós lehet, ezért érdemes kényelmes túracipőt viselni.
FURNAS
Furnas São Miguel szigetének egyik legizgalmasabb természeti és kulturális központja, amely lenyűgöző vulkanikus jelenségeiről, buja növényzetéről és híres termálvizes fürdőiről ismert.
Furnas meglátogatására mindenképp szántjatok egy napot! Sőt, akár kettőt is, ha van időtök. Mi egy nap alatt nem tudtunk mindenhova eljutni.
A környék számos látnivalót kínál, köztük a Furnas-tavat (Lagoa das Furnas) és a mellette található fumarolákat. A Furnas-tó csodás hely egy kellemes sétára, a tó partján pedig gőzölgő fumarolák (füstölgő, vulkanikus gázokat kibocsátó hasadékok) találhatók, amelyek különleges látványt nyújtanak. Ez a terület híres a helyi ételkülönlegességről, a cozido das Furnas-ról, egy lassan főtt hús- és zöldségragu, amit a vulkanikus talajba ásott mélyedésekben, geotermikus hő segítségével főznek meg. A cozido különleges íze és elkészítési módja miatt kihagyhatatlan ételkóstoló, ha valaki Furnasban jár! Mi itt kóstoltuk meg a cozido-t és imádtuk: Restaurante Vale Das Furnas
A tó közelében található a Grená Park, amely egy tele van festői sétányokkal, tavakkal és kis vízesésekkel. Bár mi idő szűkében voltunk, és nem tudtunk bemenni a parkba, ez egy remek kirándulási tipp azok számára, akik szeretik a természetet és a nyugalmat. Egy séta a Grená Parkban tökéletes lehetőség arra, hogy felfedezzétek Furnas zöldellő tájait.
Természetesen nem hagyhatjuk ki a híres Terra Nostra Parkot sem (már korábban említettem a termálfürdőknél), amely az egyik legismertebb és leglátogatottabb hely az Azori-szigeteken. Ez a csodás botanikus kert számos egzotikus növénnyel, hatalmas fákkal és híres termálvizes medencéivel büszkélkedik.
Furnas tehát kiváló úti cél mindazok számára, akik szeretnék felfedezni São Miguel természeti csodáit, vulkanikus jelenségeit, és élvezni a helyi gasztronómiai különlegességeket!
PONTA DELGADA
Ponta Delgada, São Miguel szigetének fővárosa. Bár érdekelt volna a város felfedezése, mert a sziget természeti szépségei elvarázsoltak, és inkább ezeket részesítettük előnyben.
Viszont mindenképpen ajánlom a Plantação de Ananás dos Açores ananászültetvényt, ahova eljutottunk. Ez egy különleges élmény volt, hiszen itt megismerhettük, hogyan termesztik az Azori-szigeteken az ananászt üvegházakban. A látogatás során lehetőség nyílt megkóstolni ezt a különleges gyümölcsöt, valamint finom süteményeket, ananászlevet. Ha Ponta Delgadában jártok, ezt a helyet mindenképp érdemes meglátogatni!
+ PROGRAMAJÁNLÓ
CANYONING
A canyoning túra a Ribeira dos Caldeirões Nemzeti Parkban nem egy bababarát program, de ha többen utaztok, és van lehetőségetek egy kis időre elszabadulni, akkor mindenképp érdemes kipróbálni! Mi is így tettüNk: amíg a kislányunk a nagyszüleivel az óceánparton volt, mi részt vettünk a Canyoning Experience túrán, ami fantasztikus élmény volt. A túra során különböző canyoning technikákat használtunk, mint ugrások (amelyek opcionálisak), kötélen ereszkedés és természetes vízicsúszdák. Ez az egyik legizgalmasabb és legkalandosabb módja annak, hogy közelről felfedezzük az Azori-szigetek természeti szépségeit.
Rengeteg mókát és adrenalint kínál, ezért tökéletes választás mindazoknak, akik szeretik a kihívásokat és az aktív kikapcsolódást. A program 6 éves kortól ajánlott, így nagyobb gyerekekkel Együtt is részt lehet venni. A túrát tapasztalt és barátságos, nagyon jófej vezetők kísérik, így biztonságban érezhetjük magunkat, még akkor is, ha újoncok vagyunk ebben a sportban. A kaland esőben és napsütésben egyaránt izgalmas, és garantáltan új élményekkel gazdagít, függetlenül az időjárástól.
Ha szeretitek az adrenalint és szeretnétek kipróbálni a sziget egyik legkülönlegesebb programját, akkor ez a canyoning túra az egyik legjobb választás!
Mi őket ajánljuk: Explore the Azores with an Exciting Canyoning Experience (fun-activities.net)
BÁLNALES
Az Azori-szigetek híres a bálnales programjaikról, hiszen a világ egyik legjobb helye a tengeri élővilág, különösen a bálnák és delfinek megfigyelésére. São Miguel szigete, és különösen a Ponta Delgada környéke, kiváló lehetőséget nyújt arra, hogy közelről megcsodáljuk ezeket a lenyűgöző tengeri állatokat. A bálnales során akár több fajjal is találkozhatunk, mint például kék bálnákkal, bálnaborjakkal és különféle delfinekkel, attól függően, hogy az év melyik szakaszában járunk ott.
Bár mi végül nem jutottunk el erre a programra, és a természet más csodáit részesítettük előnyben, a bálnales kihagyása biztosan okot ad arra, hogy visszatérjünk az Azori-szigetekre. Az élmény rendkívül különleges lehet, hiszen nem sok helyen nyílik ilyen közeli lehetőség a tengeri óriások megfigyelésére.
AMIT FELTÉTLEN VIGYÉL MAGADDAL, HA az AZORI-SZIGETEKRE UTAZOL
Az Azori-szigetekre utazva, főleg ha babával vágsz neki, néhány dolog tuti, hogy életmentő lesz:
Csatos hordozó: A babakocsit felejtsd el az egyenetlen ösvényeken! A csatos hordozó tuti választás. Kényelmes, praktikus, és babával a hátadon simán bejárhatod a legszebb helyeket, miközben szabadok maradnak a kezeid.
Naptej: Ne hagyd, hogy a változékony idő becsapjon! Az Azori-szigeteken simán leéghetsz, így egy jó minőségű naptej kötelező. Főleg a kicsik érzékeny bőrét kell megvédeni a napsugaraktól.
Esőkabát: Egy esőkabát mindig legyen kéznél, mert itt egy perc alatt változik az időjárás. Ráadásul az eső sem ronthatja el a túrázást, ha felkészült vagy egy vízálló, könnyű kabáttal.
Kényelmes túracipő: Ne indulj el az Azori-szigetekre kényelmetlen cipőben! Egy strapabíró, vízálló túracipő aranyat ér, amikor az egyenetlen, néhol csúszós terepen sétálsz. Az egész napos kalandozás után is hálás leszel, ha jól választottál.
Sötét fürdőruha: Az Azori-szigetek termálvizes fürdői igazi kincsek, de a vasban gazdag víz könnyen elszínezheti a világos fürdőruhádat! Egy sötét fürdőruha viszont sokkal ellenállóbb, így nem kell aggódnod az elszíneződés miatt, és nyugodtan élvezheted a fürdőzést!