Petres-Tordai Lejla feleség, anyuka és babajelbeszéd oktató, a Csemete Jelek Babajelbeszéd program vezetője, akit barátai kreatív, pörgős és humoros személynek ismernek. Különleges képessége, hogy bármelyik kisgyermek arcára könnyedén mosolyt csal. Lejla saját kisfiával kezdett el jelelni és azóta elvégezte a hazai és nemzetközi babajelbeszéd tanfolyamokat, hogy más családoknak is segíthessen. Ebben a posztban bemutatjuk, hogy mi is az a babajelbeszéd, és hogyan támogatja a szülőket és gyermeküket.
Momster: Mesélj egy kicsit magadról! Hogy lettél babajelbeszéd oktató?
Csemete Jelek: A kisfiamnak köszönhetem, hogy ezzel foglalkozom. Amikor Milán 8 hónapos volt, egy babajelbeszédről szóló cikk jött szembe velem. Elkezdtem külföldi cikkeket is olvasni a témában, és egyből belevágtunk a jelelésbe. Egy online tanfolyamot is elvégeztem, ahol még több jelet tanultam meg. Néhány hónap elteltével már tudtam, hogy a világnak jobban meg kell ismernie a babajelbeszédet, mert elképesztően sokat tud adni, és nálunk nem túl elterjedt. Elvégeztem több nemzetközi babajelbeszéd oktatói képzést, és közben a kisfiammal is lelkesen jeleltünk, kb. 2 éves koráig, mert akkor már gyönyörűen beszélt. Megálmodtam a saját babajelbeszéd tantervemet, és belevágtam a tanfolyamokba.
Momster: Mi az a babajelbeszéd, és miért hasznos a babáknak és a szülőknek?
Csemete Jelek: A babajelbeszéd egy hatékony kommunikációs csatorna közted és gyermeked között. A beszédet kézjelekkel kísérjük, de csak a legfontosabb szavakat. Mindig egyidejűleg mutatjuk és mondjuk is a szavakat. Ez nagyon fontos! Nem csak mutogatunk, mert így a beszédfejlődést is segítjük. A babák hamarabb képesek mozdulatokat megtanulni, mint kimondani a szavakat.
Azért hasznos a babáknak, mert hónapokkal, sőt néha évekkel előbb képesek jelekkel közölni gondolataikat, mint ahogy a beszéd elindulna. A babák sokszor azért sírnak, mert nem tudják kifejezni, hogy mit szeretnének. Egy jelelő baba kevesebbet sír, mert pontosan el tudja mutogatni, hogy mire vágyik. Emellett pedig borzasztóan erősíti a szülő-gyermek köteléket is. Fantasztikus közös program és játék.
Momster: Mikor érdemes elkezdeni tanítani a babáknak a jelbeszédet?
Csemete Jelek: A legtöbben 6-10 hónapos kor között vágnak bele a babajelbeszédbe, mert akkor már elég jó a babák kézügyessége és memóriája is. Azonban én annak a híve vagyok, hogy minél előbb, annál jobb. A legfiatalabb tanítványom már 4 hónaposan használt babajeleket.
A másik végletet nézve, akár másfél vagy két évesen is el lehet kezdeni a babajelbeszédet, mert akkor már akár aznap visszajelelhetnek a gyerekek. A kérdésre válaszolva, 0 és 3 év közötti gyermekeknek ajánlom, akik még nem beszélnek folyékonyan.
Momster: Elősegítheti a beszédfejlődést? Ha igen, hogyan támogatja?
Csemete Jelek: Igen. A babajelbeszéd támogatja a beszédfejlődést. A jelelő gyerekek jellemzően hamarabb és nagyobb szókinccsel kezdenek el beszélni. A beszédfejlődés egyik rettentően fontos alappillére az utánzás. A babajelbeszéd során pedig folyamatosan utánozzák a babák a jeleket.
Momster: Milyen jótékony hatásai vannak még a babajelbeszédnek, amit érdemes figyelembe venni?
Csemete Jelek: Rengeteg pozitív hatása van a babajelbeszédnek:
- Segít hatékonyan kommunikálni gyermekeddel.
- Erősíti a szülő-gyermek köteléket.
- Támogatja a beszédfejlődést.
- Növeli a gyermek önbizalmát és önértékelését.
- Csökkenti a frusztrációt és a meg nem értettségből eredő hisztit.
- Minőségi időtöltés.
- Fejleszti a memóriát, asszociációs képességet és a kreativitást.
Momster: Mennyire egyszerű a babáknak megtanulni a jelbeszédet? Mennyi idő alatt sajátíthatják el az alapvető jeleket?
Csemete Jelek: A babák könnyedén megértik és megtanulják a babajeleket. Az változó, hogy mennyi idő alatt jelel vissza a baba. Ez sok tényezőtől függ. Mennyi idős? Milyen gyakran jelelnek vele? A megfelelő kezdőjeleket választották-e ki? stb. Van, aki néhány hét alatt már visszajelel, de az is természetes, ha a piciknél hónapokat kell erre várni. Ha beszélsz a babához, beszélni fog. Ha jelelsz a babával, garantáltan jelelni fog, csak kitartónak kell lenni.
Momster: Van-e valamilyen statisztika vagy adat arra vonatkozóan, hogy hány babajelet képesek megtanulni a gyerekek?
Csemete Jelek: Elképesztően sok babajelet képesek megtanulni a babák. Nincs felső határ. Vannak, akik több száz babajelet is megtanulnak. A kisfiam másfél évesen 100+ babajelet tudott mutatni (50 szót pedig mondani), később pedig a 150 babajelet is meghaladtuk. Az is teljesen rendben van, ha valaki csak az alapokat szeretné megtanulni és 5-10 jelet használ.
Momster: Mi történik, miután beindul a beszéd?
Csemete Jelek: Amint beindul a beszéd, a babajeleket felváltják a szavak, és fokozatosan elhagyja a gyermek a jeleket. A 2,5 évesemmel már csak játékból, olvasáskor, mondókázáskor vagy a tanfolyamaimon jelelünk, mert időnként ő is velem tart.
Momster: Hogyan érdemes elkezdeni a jelbeszéd tanítását? Vannak konkrét lépések, amiket követni lehet?
Csemete Jelek: Először ki kell választani a kezdő babajeleket. Ez fontos lépés: mik azok a babajelek, amiket legelőször tanít meg az ember. Ezután gyakorolni kell kimondani és mutatni a jeleket, akár amikor a gyermek alszik. Végül pedig mehet élesben is a gyakorlás minél több kontextusban, kitartóan.
Momster: Miben tudsz te segíteni?
Csemete Jelek: Összességében azt tudnám mondani, hogy segítek könnyebbé és emlékezetesebbé tenni a babakort. A szülő és a gyermek is kiegyensúlyozottabb és magabiztosabb lesz a babajelbeszéd használata során. Életem egyik legszebb időszaka volt, amikor már perifériából láttam és értettem a kisfiam minden apró mozdulatából, hogy mit szeretne. Ez egy különleges kapocs, egy saját titkos nyelv. 🙂
Momster: Milyen termékeid és tanfolyamaid vannak, amelyek segítenek a jelbeszéd elsajátításában? Mesélnél ezekről kicsit részletesebben?
Csemete Jelek: A 100 darabos babajelbeszéd kártyacsomagommal és a “Kalandfüzet-Útravaló a sikeres jeleléshez” kiadványommal önállóan is elsajátíthatják a szülők a jelelés rejtelmeit. 100 babajellel, tippekkel, feladatokkal, fogalmakkal és hasznos információkkal segítem a folyamatot.
Ha pedig babajelbeszéd tanfolyamra érkezik hozzám valaki, akkor ott kiscsoportokban a gyermekkel együtt mondókázva, játékosan tanuljuk együtt a babajeleket. Ezt annyira szokták élvezni a babák, hogy sokan vannak, akik többször egymás után is beneveznek a 6 hetes tanfolyamra.
A nem pécsi lakosoknak pedig már online is elérhető a babajelbeszéd tanfolyami anyag visszanézhető videókkal. Van olyan csomag is, ahol a videók mellé online konzultációra is lehetőség van.
Mindenki maga érzi, hogy melyik tanulási forma neki a legszimpatikusabb számára és hogyan is sajátítja el ezt a varázslatos kommunikációs módszert.
Ha te is szeretnél jobban megismerkedni a babajelbeszéddel, és Lejla segítségével könnyebbé, harmonikusabbá tenni a mindennapokat, látogass el a weboldalára, ahol további információkat találsz a tanfolyamokról és termékekről: Csemete Jelek Babajelbeszéd